سمینار تخصصی" مدیریت انرژی ، بهبود بهره وری و اقتصادمقاومتی" در استان قزوین برگزار شد

سمینار تخصصی" مدیریت انرژی ، بهبود بهره وری و اقتصادمقاومتی" در استان قزوین برگزار شد

به گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین، سمینار تخصصی" مدیریت انرژی ، بهبود  بهره وری و اقتصادمقاومتی " باحضور دکتر مهدی تقی زاده مدیر عامل شرکت کیمیاگران انرژی  به عنوان مدرس دوره برای مدیران کل ، معاونین ، فرمانداران ، بخشداران و شهرداران و جمعی از کارشناسان دستگاههای اجرایی  برگزار شد .

سمینار تخصصی

  

 

      به گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین، سمینار تخصصی" مدیریت انرژی ، بهبود  بهره وری و اقتصادمقاومتی " باحضور دکتر مهدی تقی زاده مدیر عامل شرکت کیمیاگران انرژی  به عنوان مدرس دوره برای مدیران کل ، معاونین ، فرمانداران ، بخشداران و شهرداران و جمعی از کارشناسان دستگاههای اجرایی  برگزار شد .

          در ابتدا، هادی صادق دقیقی مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین، گفت:" انرژی و مدیریت بهینه آن یکی از دغدغه های استان می باشد " . ایشان در ادامه بیان داشت که با توجه به اهمیت موضوع انرژی ، دوره های آموزشی مختلفی با موضوع مذکور در برنامه های آموزشی مرکز پیش بینی شده است ".ایشان در پایان اظهار امیدواری نمود که با اجرای برنامه های آموزشی برای مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی گام مثبتی در جهت فرهنگ سازی مصرف بهینه انرژی در استان برداشته شود .

         در ادامه اين سمينار، دکتر مهدی تقی زاده مدیرعامل شرکت کیمیاگران انرژی استان به عنوان مدرس دوره، بیان داشت : " انجام کلیه اقدامات در حوزه مدیریت آب ، برق، گاز، سوخت و نیروی انسانی ؛ مصداق اقتصاد مقاومتی است . "

        وی درادامه گفت شاخصهای مهم پیشرفت کشورها شامل پیشرفت های اجتماعی ، تولید ناخالص داخلی، کیفیت زندگی، تولید ناخالص ملی، توسعه انسانی و توسعه پایدار می باشد .

        تقی زاده سپس ضمن تبیین ساختار تولید و مصرف انرژی در ایران ، به مقایسه تطبیقی مصرف حامل های انرژی مانند برق ،گاز ، زغال سنگ و فرآورده های نفتی در ایران بین سالهای ۱۳۵۳ الی ۱۳۹۴ پرداخت . وی در این زمینه گفت :           " مصرف حامل های انرژی در ایران روند صعودی داشته است . مصرف گاز طی ۱۰ سال اخیر در ایران نسبت به سایر کشورها تقریبا دو برابر شده است ".

       تقی زاده در ادامه مباحث خود ضمن اشاره به اینکه ایران در بین کشورهای مختلف درخصوص سهم حامل ها و بخشهای مختلف در انتشار گاز دی اکسید کربن رتبه ۵ را دارد،  به تبیین رتبه ایران در شاخص جهانی عملکرد معماری انرژی در سالهای ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۷ پرداخت . وی دراین خصوص گفت : " در شاخص کل در سال ۲۰۱۴ از ۱۲۴ کشور دنیا ، ایران رتبه ۱۰۲ ؛ درسال ۲۰۱۵ از ۱۲۵ کشور دنیا ، ایران رتبه ۱۱۸ ؛ در سال ۲۰۱۶ از ۱۲۶ کشور دنیا، ایران رتبه ۱۱۷ و در سال ۲۰۱۷ از ۱۲۷کشوردنیا، ایران رتبه ۱۲۰ را داشته است ". لازم به یادآوری است شاخص کل شامل شاخصهای    رشد و توسعه اقتصادی، دسترسی و امنیت انرژی و پایداری زیست محیطی می گردد .

       در ادامه سمینار،  تقی زاده ضمن اشاره به اینکه سه شاخص مهم مدیریت انرژی، ممیزی انرژی و شدت انرژی از جمله آیتم های مهم در بهبود بهره وری انرژی می باشند، به تبیین هریک از شاخصهای فوق پرداخت و سپس توضیحات مبسوطی در زمینه ممیزی انرژی، فواید آن و انواع آن ارائه نمود .

     " دلایل مهم اتلاف انرژی در ادارات قزوین " از دیگر مباحثی بود که توسط تقی زاده ارائه گردید . وی نبود مدیر و مشاور انرژی، نبود برنامه مشخص تعمیرات و نگهداری ، عدم اعتقاد به بهینه سازی انرژی ، عدم مدیریت صحیح قبوض انرژی،  عدم ممیزی دوره ای ماهانه و سالانه ، عدم استفاده از روش های مدرن ، عدم آموزش و فرهنگ سازی و راندمان پایین کلیه تجهیزات را از  عمده ترین دلایل مهم اتلاف انرژی در ادارات قزوین دانست .

         در ادامه، وی ضمن تبیین راهکارهای مدیریت ادارات در ساعات غیراداری، توضیحات مبسوطی در خصوص هدررفت انرژی در سیستم های کامپیوتری؛ راهکارهای مدیریت مصرف سیستم های کامپیوتری؛ ضعف های موجود در تاسیسات ادارات و اقدامات موثر جهت کاهش هزینه ها و بهیود کارآیی و کاهش مصرف در تاسیسات ؛ سیستم های سرمایشی در ادارات ، مشکلات و راهکارهای بهبودعملکرد سیستم سرمایشی ؛ مشکلات سیستم روشنایی ادارات ؛مزایای استفاده از سیستم خورشیدی  و مدیریت مصرف آب ارائه نمود .

     مدیرعامل شرکت کیمیاگران انرژی در پایان مباحث خود استفاده غلط از منابع آب ، عدم استاندارد سازی مصرف آب، نشتی تاسیسات و تجهیزات ، عدم اهمیت آب ، عدم فرهنگ سازی و عدم استفاده از تکنولوژی را از مهمترین دلایل هدر رفت آب در دستگاههای اجرایی اعلام کرد و در پایان مباحث خود بر هوشمندسازی موتورخانه در دستگاههای اجرایی تاکید کرد و بیان داشت :" هوشمندسازی موتورخانه موجب کاهش ۳۲ درصدی مصرف انرژی گاز در فصول سرد سال و افزایش طول عمر سیستم و موتورخانه می گردد . "

       گفتني است اين سمينار در صبح روز پنجشنبه مورخ بیست و پنجم مرداد ماه سال جاری در سالن شهید امامی استانداری قزوین برگزار گردید  .